Informacijos apie bijūnų auginimą yra begalė. Kai kada ji būna naudinga, o kai kada ir šypseną kelia. Vartydama senus užrašus, atradau mokslų dr. Angelės Baliūnienės straipsnį, supažindinantį su šių puikių gėlių sodinimu, dauginimu ir priežiūra. Dr. Angelė Baliūnienė vadovavo Lauko Gėlininkystės bandymų stočiai, buvo Lietuvos gėlininkų sąjungos pirmininkė. Jos ilgamete patirtis ir sukauptos žinios tikrai turėtų padėti daugeliui bijūnų mylėtojų.
Į darželius sugrįžta bijūnai
Dr. Angelė BALIŪNIENĖ
Zita DUBIETIENĖ
LAUKO GĖLININKYSTĖS BANDYMŲ STOTIS
Bijūnai – kaimo sodybų puošmena, dainose apdainuoti, mergelių auginti darželiuose, bet šiuo metu nepelnytai primiršti. Didesnės jų kolekcijos sukauptos Kauno Vytauto Didžiojo universiteto ir Vilniaus universiteto botanikos soduose.
Buvusį bijūnų populiarumą patvirtina vien jų vardų, nurodytų „Lietuviškame botanikos žodyne“ (1938 m.) gausa: bijūnas, beliunas, biliunas, panarija, pinavė, pinavėja, pinarija. Bijūnus Lietuvoje išaukštino gėlininkė ir selekcininkė Ona Skeivienė, išvedusi veisles Prof. Grybauskas, Garbė Motinai, Virgilijus, kurios dabar auga daugelio valstybių botanikos sodų bijūnų kolekcijose. Eidami į Europą, privalome išsaugoti ir tobulinti savitą krašto veidą, o gėlės – vienas iš būdų tai padaryti.
‘Virgilijus’ ‘Garbė motinai’
Bijūnai – ilgaamžiai augalai, priemolio ir pagerintose molio dirvose nepersodinti gali augti 50 ir daugiau metų. Sodybose gali būti sodinamos pavienės bijūnų grupės, paliekant nemažus tarpus tarp augalų, kad būtų patogu šienauti veją. Jie gali augti keliukų ar takelių pakraščiuose pakaitomis sodinant ir kitas daugiametes gėles, pvz. vilkdalgius, puikųjį šiloką, vienadienes, snapučius, heicheras, rykštenes ar saulaines.
Žydi bijūnai birželio mėnesį. Žydėjimo gausa, žiedkočių tvirtumas, lapijos žvilgesys byloja, ar teisingai jie auginami.
Prastai bijūnai žydi, kai:
- per giliai pasodinti;
- greitai nustoja žydėti pavėsyje, nors pakenčia pavėsį 2-3 val. per dieną;
- blogai drenuota dirva ir augalai užmirksta (gali įsimesti ir puviniai);
- pakąsti vėlyvųjų pavasario šalnų;
- auga skurdžioje dirvoje be elementarios priežiūros;
- žiedpumpurių (birželio mėn.) ir siurbiamųjų šaknų (rugsėjo mėn.) augimo metu būna sausros;
- 15 ir daugiau metų auga nepersodinti, ypač jei veislė lepesnė arba pasodinti lengvoje žemėje;
- be atodairos išskinami žiedai su lapais, per anksti nupjaunami lapai.
Žemės paruošimas
Tam, kad bijūnai vešliai augtų daugelį metų, susiformuotų stiprus šaknynas, reikia tinkamai juos pasodinti. Kiekvienam kerui kasama atskira 50-70 cm gylio ir 40-60 cm pločio duobė. Duobės gylis sąlygiškai padalijamas į 3 dalis. Sunkiose dirvose drenažui į dugną pilamas maždaug 10 cm storio žvyro, skaldos ar keramikos šukių sluoksnis. Jeigu žemė lengva ir pralaidi vandeniui, į duobės dugną krečiamas molio pamatas. Vidurinis sluoksnis turi būti pats storiausias (30-50 cm) ir derlingiausias. Todėl čia supilamas specialiai paruoštas kompostas arba pagerintas viršutinis dirvožemio sluoksnis: į jį įmaišoma komposto, perpuvusio mėšlo, lengvoje žemėje – ir molio, lėtai veikiančių kompleksinių ar mineralinių trąšų (2-3 kg/m3), pelenų.
Viršutinis 20-30 cm dirvožemio sluoksnis neturi būti labai derlingas, kad į sodmenis neįsimestų puviniai, tačiau į jį galima įmaišyti pelenų, kiaušinio lukštų, kaulamilčių. Prieš sodinimą žemė gerai paliejama.
Kada persodinti ir sodinti bijūnus
Tinkamiausias laikas – nuo rugpjūčio vidurio iki rugsėjo vidurio. Tuo metu antžeminė dalis jau nustojusi augti, nauji augimo pumpurai visiškai susiformavę, o smulkiosios šaknelės augti dar nepradėjusios. Šis ramybės periodas neilgas –1-1,5 mėnesio. Galima sodinti ir vėliau, tačiau augalai pirmaisiais metais augs smarkiau, nežydės, ypač po šaltos žiemos. Pavasarį sodinti geriausia tik balandžio mėnesį. Sulapoję bijūnai sunkiai ištveria persodinimą, nes pažeistos smulkiosios siurbiamosios šaknelės sunkiai atauga.
Iškasę pirmąjį bijūnų kerą, apžiūrėkite ar pagrindinės šaknys apaugusios smulkiomis šaknelėmis. Jeigu taip, palankiausias sodinimo laikas jau praėjęs.
Bijūnai gerai įsišaknyja per 6 savaites.
‘Mandaleen’
Kaip paruošti sodmenis
Gėlynuose sodinami 3-4 pumpurus turintys sodmenys, kurių šaknų ilgis patrumpinamas iki 10-15 cm. Tokio ilgio šaknį turi turėti kiekvienas pumpuras, kitaip jis nesivysto. Mažesni, 1-2 pumpurus turintys sodmenys dar paauginami. Bijūnų žinovai teigia, kad smulkiausi sodmenys yra labai gyvybingi, tačiau jų vystymasis iki normalaus žydėjimo 1-2 metais ilgesnis negu 3-4 pumpurus turinčių sodmenų.
Nupjaunama antžeminė dalis, paliekant 10-15 cm ilgio stagarėlius. Keras apkasamas, po to kastuvu ar šakėmis iškeliamas, ypač saugant prie stiebų esančius augimo pumpurus ar aplink juos besiformuojančias šakneles. Keras pastatomas ant tvirto pamato, kad būtų patogiau jį išdalyti. Galima šiek tiek (2-4 val.) kerą pavytinti pavėsyje. Mediniu pleištu keras atsargiai suskaldomas į keletą stambių dalių.
Jei persodinsite visai neskaldytą kerą, pirmaisiais metais jis gausiai žydės, tačiau po 2 arba 3 metų gali ir nebežydėti, nes kuo mažiau išdalytas keras, tuo mažesnė jo regeneracinė galia. Bijūnų kero šaknys yra trijų tipų. Pačios veikliausios ir gyvybiškai labai svarbios yra smulkiosios vienametės siurbiamosios šaknelės, kurios apauga storąsias šaknis. Tokių neskaidytame kere išauga nedaug ir augalo gyvybinės galios greitai nusilpsta. Todėl stambiausias dalmuo turi turėti ne daugiau kaip 5 augimo pumpurus, o kiekvienas pumpuras nors vieną storąją šaknį, patrumpintą iki 10-15 cm.
Išbandytas būdas – bijūnų sodmenis apvelti molio tyrėje. Tirštos grietinės konsistencijos tyrėje galima išmaišyti džiovinto mėšlo, mineralinių trąšų, kuriose yra daug fosforo, pelenų, kalio permanganato ar kitų fungicidų, o esant galimybei – ir įsišaknijimą skatinančių augimo stimuliatorių. Tyre apveltus sodmenis reikėtų apdžiovinti.
Sodinimo gylis
Per sekliai pasodinti augalai jau pirmąją žiemą šalčių ar šalnų gali būti išversti iš žemės. Per giliai pasodinti bijūnai gali nežydėti. Sunkesnėje žemėje viršutiniai bijūnų pumpurai užžeriami 3-5 cm žemės sluoksniu, o lengvesnėje – 5-7 cm. Storosios šaknys turi gulti ant žemės kauburėlio. Žemę reikia gerai apspausti, kad neliktų oro ertmių. Po kelerių metų augalus reikia apkaupti, ypač jei keras iškilęs į dirvos paviršių. Patartina apipilti geru kompostu.
Pirmąjį rudenį po sodinimo pravartu augalus mulčiuoti, o pavasarį mulčią atsargiai nužerti. Ilgamečiuose plotuose bijūnai mulčiuojami tik tada, jeigu kerai iškyla virš dirvos paviršiaus.
‘Ama -No- Sode’ ‘Sword Dance’
Kasmetinė priežiūra
Priemolio ar labai gerai sukultūrintose dirvose augančius bijūnus pakanka patręšti 2 kartus, lengvose žemėse reikia tręšti 3-4 kartus per metus. Pirmajam pavasariniam tręšimui labai tinka karbamidas, geriausia palaistyti 0,25-0,4 proc. skiediniu. Tinka įvairios kompleksinės trąšos, kuriose azoto yra 20-25 proc., mėšlo srutos. Lengvose dirvose pakartotinai tręšti reikia butonizacijos tarpsniu. Nužydėję bijūnai tręšiami fosforo ir kalio trąšomis: labai tinka superfosfato ir kalio sulfato mišinys, santykiu 2:1. Kalio trąšas gali pakeisti pelenai, be to, jie dezinfekuoja ir dirvos paviršių. Paskutinį kartą bijūnai tręšiami rugsėjo viduryje, kai ima augti siurbiamosios šaknelės. Dar kartą tręšiama fosforo, kalio kompleksinėmis trąšomis, kuriose azoto kiekis neviršija 10 proc. Paskutinio tręšimo metu kerus galima apiberti kreida, kiaušinių lukštais, retsykiais dolomitmilčiais, nes šiems augalams reikia daug kalcio. Jo trūkstant, pražysta ne visi pumpurai, stiebai ties jais plonėja ir nulinksta.
Bijūnams reikia daug vandens, ypač gausiai juos reikia laistyti, kai intensyviai auga lapija ir žiedpumpuriai.
Žiedų skynimas
Jei norite, kad pagrindinis žiedas išaugtų didelis ir gražus, šoninius pumpurus reikia išskabyti, ypač jei žiedai auginami skynimui. Žalos kerui nepadaroma, jeigu išskinama maždaug 1/3 dalis žiedų su vienu lapu, t.y. paliekant 2 apatinius lapus. Nužydėjusius žiedlapius būtina pašalinti, nes nukritę ant lapų jie platina pilkąjį pelėsį.
Neskubėkite nupjauti stiebų rudenį, nebent lapai smarkiai pažeisti ligų. Pjaunant palikite 1 cm ilgio stagarėlį, kad ligų užkratas nepatektų į šaknyną. Saugant bijūnus nuo ligų, pavasarį sulapojusius reikia gerai nupurkšti bordo skiediniu ar kitais lapų ligas stabdančiais fungicidais. Purškimus reikia pakartoti po žydėjimo, kad lapija ilgiau išliktų vaiski ir gyvybinga. Jeigu yra palankūs ligoms plisti orai (karštis ir drėgmė arba vėsa ir drėgmė), bijūnai purškiami fungicidais kelis kartus per sezoną.
Daugelio pripažinta, kad iki žydėjimo tinkamiausi fungicidai yra vario oksichloridas (0,6-0,7 proc.) ir bordo skiedinys (1-2 proc.). Kitų fungicidų koncentracijos turėtų būti mažesnės (0,2-0,3 proc.).
Pati pavojingiausia bijūnų liga – fuzariozė, kuri dažniausiai plinta karštą drėgną vasarą. Fuzarioze dažniau suserga užmirkstančiuose plotuose, rūgščiose supuolusiose dirvose augantys bijūnai. Pagrindinis šią ligą skatinantis veiksnys – pertręšimas azoto trąšomis.
Patartina bijūnus kokį kartą per metus palaistyti pelenų skiediniu (1 l pelenų 10 l vandens). Jie nušarmina dirvą ir didina augalų atsparumą.
‘Tomas Waar’ ‘Bartzella’